Başkanımız Numan DAYAN

1969 Siirt Baykan’da dünyaya gelen Numan DAYAN, eğitim hayatını İstanbul’da tamamladı. Sektöre 1982-83 yılında rahmetli ağabeyi Ahmet Dayan’ın yanında Eminönü Sebze Meyve Hali’nde başladı. 1987 yılında kıymetli ağabeyleri ile birlikte aile şirketi olan Güven Nakliyat Lojistik şirketini kurdular. Akabinde 1988 yılında Dayan aile şirketi olan Dayan Şirketler Grubu’nu kurdular.

 

2007 yılından bugüne Dayanlar Aile Derneği Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İstanbul Siirt Spor Yönetim Kurulu Üyeliği ve Halder İstanbul Federasyon Delegesi olarak görev yapmıştır.

Ekim 2021 tarihi itibariyle Olağanüstü Genel Kurul’da İSTANBUL HALCİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI olarak seçilmiştir.

 

Başkanımızdan

KIYMETLİ MESLEK MENSUBU ARKADAŞLARIM;

Dünyada beslenme kaynaklarının önemli bir bölümünü meyve ve sebzeler oluşturmaktadır. Tarım ürünlerinin üretildikleri yerlerden tüketicilere ulaştırılması ve üretimin amacına ulaşması için meyve sebze komisyonculuğu kaçınılmaz bir hizmettir.
Bu noktada sebze-meyve komisyoncuları olarak tedarik zincirinde bizlere düşen, “önce insan” anlayışını yitirmeden,
1- Üreticilerimizin alın terini sofralara taşırken, ürünlerini ederinde değerlendirip üretimin devamlılığını sağlamak,
2- Tüketicilerimizin yeterli kalite ve makul fiyatlarla sebze meyvelere ulaşabilmesini sağlamaktır.

Günümüzde sadece üretmek yeterli değildir. Ürünler kaliteli olmalı, yeterli miktarda, düşük maliyetle üretilerek tüketiciye taze, sağlıklı, güvenilir ve uygun fiyatlı olarak ulaştırılmalıdır. Yaş meyve sebze sektöründe sorunlara dayanıklı tedarik zincirlerinin oluşturulabilmesi amacıyla lojistik sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Pazardaki arza yönelik üretim planlaması yapılması, hasat sonrası kayıpları azaltmak için yenilikçi yaklaşımlar, ürünlerin muhafaza edilmesi ve ürünlerin teşhiri gibi konularda çağın gereklilikleri göz önünde bulundurularak toptancı haller modernleşmelidir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretilen sebze meyveler tüketiciye ulaşamadan zayi olmaktadır. Bu oran Türkiye’de yaklaşık %20’dir. Bu durum çok büyük bir israf olmasının yanı sıra bir maliyet olarak da fiyatlara eklenmektedir.

Sektörümüzün başlıca sorunlarından biri ise ürünlerin tarladan tüketiciye ulaşana kadar hal dışı etkenlerle çok fazla el değiştirmesi ve dolayısıyla fiyatların yükselmesidir.

Sebze meyvelerin %50’si toptancı hallere gelmeden tüketiciye arz edilirken, kalan %50’si toptancı hallerde satılmaktadır. Buna rağmen üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makas sürekli açılmaktadır.

Toptancı haller dışına taşan ticaret, aracı sayısını artırmakta ve fiyat pahalılığına sebep olmaktadır. Hal komisyoncuları üreticinin güvencesi, tüketicinin teminatıdır. Üretenin de tüketenin de haklarını ve menfaatlerini düşünerek eşit şekilde korumak hal komisyoncularının yegane görevidir ve sektör için olmazsa olmazdır.

Tarladan sofraya sebze meyve tedarik zincirinde, üretici ve tüketici arasındaki zincir kısalmalı, gider maliyetleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunun yegane yolu üreticinin güçlendirilmesi, çiftçinin üretim yapabilmesi için gerekli ekipman desteğinin devlet tarafından sağlanması, üretim bölgelerinde yerel yönetimlerin sorumluluk alıp üreticiyi desteklemesi gerekmektedir. Atatürk’ün de cumhuriyetin ilk dönemlerinde belirttiği gibi “Milli ekonominin temeli tarımdır.” Tarım güçlü olursa ülke ekonomisi de güçlü olur.

Toptancı haller çağın gerektirdiği şekilde hijyenik olmalı ve modernleşmelidir. Hallerin birçoğu yerel yönetimlerin mülküdür. Burada yerel yönetimlere düşen,

Komisyoncuların ve tüccarların sağlıklı, hijyenik ve güvenilir koşullarda verimli çalışmasını sağlamak,
Tüketicinin de aynı şekilde sağlıklı ve hijyenik ürünlere ulaşabilmesini sağlamaktır.

Bunun tek yolu Avrupa standartlarında yenilenmiş ve düzenlenmiş toptancı hallerdir.

Tüketicilerimizin uygun fiyata taze ve sağlıklı sebze meyvelere ulaşabilmesi için, bizler hal komisyoncuları olarak modern semt pazarları, yerel marketler, manavlar ve tedarikçiler gibi perakende satış noktalarını güçlü bir şekilde desteklemeliyiz.

Tüm üreticilerimize, hal esnafımıza, manavlarımıza, yerel marketlerimize, pazarcılarımıza, nakliyecilerimize ve paydaşlarımıza hayırlı ve bereketli işler diliyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor, halimiz için çalışmaya var gücümle devam ediyorum.

Numan DAYAN
İSTANBUL HALCİLER DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI