Halder’den Zorunlu Açıklama

Türkiye Halciler Federasyon Başkan Vekili ve Halder İstanbul Başkan Yardımcısı Sn.Sedat Recep Toktürk, Bloomberg Tv’de canlı yayında.
7 Ağustos 2019
HALDER İSTANBUL ve AYMESKİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, İBB Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu’na ziyarette bulundu.
22 Ağustos 2019
Son günlerde sosyal medyadan sıkça paylaşılan ve İstanbul Bayrampaşa halinde domateslerin çöpe 
dökülerek israf edildiği ve bunun düşen domates fiyatlarını artırmak için yapıldığı 
iddia edilen görüntüler ve yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Halder İstanbul olarak bizler, çiftçilerimizin büyük emeklerle yetiştirdiği, ülkemizin milli serveti 
olan yaş sebze ve meyveleri üreticiler adına,yasa gereği maksimum %8'lik hizmet bedeliyle satarız. Daha önceden yaptığımız açıklamalarımızda da değindiğimiz gibi, spekülatif fiyat artışı ile yaş sebze meyve fiyatlarını 
manipüle edilemez.

Sosyal medyadan paylaşılan videoda halcilerin gıda israfı ve fiyat artışı ile suçlanması 
nedeniyle konuya açıklık getiriyoruz. Bilindiği gibi yaş sebze ve meyvelerin mevsim şartlarına göre bir dayanma süresi vardır. İlgili kurumlar tarafından denetlenen hallerde yaş sebze ve meyvelerin gerekli durumlarda imhası kurallarla belirtilmiştir. Hali hazırda satılamayan ve dayanma süresini aşarak halk sağlığı açısından tehdit oluşturabilecek yaş sebze ve meyveler, Hal Müdürlüğü’nden alınan ekspertiz raporuyla imha edilebilir. Bu süreç halk sağlığı açısından oldukça önemli olup, halciler olarak bizler, kanunda belirtilen bu sürece uygun hareket etmek ile yükümlü olduğumuzu bir kez daha değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.
İkincil olarak, elde kalan ancak halk sağlığı açısından herhangi bir tehdit unsuru oluşturmayan yaş sebze ve meyveleri de hal esnafı, belli aralıklarla Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu, aşevleri gibi sivil toplum ve hayır kurumlarına bağışlamaktan her zaman onur duymuştur.

Halder İstanbul olarak, halciler üzerinden yapılmaya çalışılan olumsuz haberlerin asılsız olduğunu ve şeffaf kurumlar olan Hallerin denetime açık olduğunu değerli kamuoyunun bilgilerine sunarız.

HALDER YÖNETİM KURULU

Directiva Marketing & Consultancy